Saj ne, da je kaj tako posebnega, da je to blazna obogatitev tvojega znanja 😀 Zapišem pa vendar, saj mi je veliko pomenilo, da sva z možem imela izbiro, kaj bova s placento storila.
Prvič sem rodila v porodnišnici Kranj pred dobrimi 9 leti. Vedela sem, da želim posteljico po porodu odnesti domov. Še prej je doula Nina Jenštrle naredila njen odtis na papir. Si že videla, kako lepo izgleda to "drevo življenja"?
No, to je pomenilo, da sva v porodno torbo (za razliko od večine) spakirala tudi blok risalnih listov in pa plastično posodo (s prostornino 2 l). Oboje sem v fazi gnezdenja kupila prav s tem namenom. Zdelo se mi je lepo 😊
Mož je po porodu oboje odnesel domov, ko sva s sinom še 2 dni ostala na poporodnem oddelku.
Posteljica je bila na varnem v skrinji in če razmišljaš, da sem jo pojedla ali kaj takega, se motiš. Vedela sem za različne prakse. A nisem začutila, da je to zame.
Mož je na vrtu pred hišo skopal luknjo, posteljico sva zakopala, se ji zahvalila za njeno delo in nanjo posadila drevo.
Kaj pa po drugem porodu?
Je šla ta v smoothie?
No, po drugem porodu (sem že bila poporodna doula), ki je potekal doma, je doula prav tako naredila odtis posteljice in posteljica je prav tako našla dom v plastični posodi. In veš kaj? Še vedno je globoko zamrznjena in čaka na svojo priložnost, da pognoji drevo za hčerko. (zdaj imava večjo skrinjo in manj prostora na vrtu 😆 zato lahko čaka)
Torej tudi tokrat nisem začutila, da bi posteljico pojedla ali si pripravila homeopatijo ali kaj takega. Mi je pa znova ogromno pomenilo, da je izbira naša. Da je bilo z njo ravnano spoštljivo in ne kot odpadek ali tržno blago.
Nekaj mamic, ki jih spremljam in jih porod čaka v kratkem, je kar v stiski, saj si želijo svojo posteljico vzeti domov in se o tem svobodno odločati.
Začuti, kako si ti s tem in naredi korak v smeri podpore tem ženskam, ki si želijo izbiro (ki ne ogroža nikogar. Vsaj tako jaz morda naivno mislim ... Po nekaterih informacijah pa se posteljice iz porodnišnic prodajajo naprej. Legalno ali na črnem trgu.)
Lahko se pridružiš kateri od iniciativ, ki poskuša spremeniti nastalo situacijo, saj se je spremenila iz slabega na slabše. 🙏🏻🙏🏻 Hvala za tvoj prispevek, diskurz, poslan mail, tvoj čas!
Foto: Tamara Bizjak
Sem Asja Samec, poporodna doula, mama, psihologinja ... Moje poslanstvo je podpirati mame v poporodnem obdobju v njihovem intenzivno-transformativnem procesu – rojevanja mame. Če želiš mojo strokovno podporo kot pripravo, pomoč ali reintegracijo izkušnje tega obdobja, mi piši. Več o meni in mojem delu najdeš >> tule <<.
Že imaš mojo brezplačno e-knjižico in avdio vizualizacijo?
Naročiš ju >> tule <<
3 ZAMOLČANE POTREBE NOVOROJENE MAME
Ko se rodi dojenček, se rodi tudi mama
Kakšne potrebe ima novorojena mama?
Pogoste stiske novorojene mame
Kaj in kdo lahko pomaga?
Comments