"A si ti danes sploh kaj počela?" — Nevidno delo mame na porodniški
- asja
- May 29
- 3 min read
Updated: Jun 9
Ko se partner ob 17. uri vrne iz službe in vpraša: “A si danes kaj počela?” ... se ti za delček sekunde ustavi srce. Pa ne zato, ker ne bi znala odgovoriti, ampak ker ...
Kje sploh začeti?
Pojma nima, da si danes vstala trikrat še preden se je sploh zdanilo. Da si s telesom, ki se še ni povsem sestavilo, sredi noči dojila, uspavala, menjala pokakane pleničke, zibala, crkljala. In potem še enkrat. In še enkrat.
Pa da si z eno roko držala dojenčka, z drugo skuhala ovseno kašo, medtem ko te je mrzla kava gledala iz pulta že četrto uro. (Ker si vmes 6x gojila upe, da bi se usedla in jo spila, pa je dojenček zajokal. Ker si 2 minuti, ki sta bili na razpolago tehtala, ali greš že končno lulat, umit zobe ali spit kavo. Potem si nad kavo obupala.)
Da si trikrat oblekla otroka, ker se je pokakal mimo plenice. In po hranjenju polil mleko po že 2. bodiju v tem dopoldnevu. In sebe enkrat, ker si se vmes polula, ker ... ja, medenično dno še ni čisto tam, kjer je bilo.

Sprejela si milijon odločitev
Male, tihe odločitve. Kdaj spat, kdaj ven, kdaj v nosilko, ali je ta jok “za crkljat” ali “za previt”. In vse to brez aplavza. Brez malice. Brez občutka, da je to delo. Ker "saj si doma".
Vmes si, na premalo spanca, s prepolno glavo, googlala o izraščanju zobkov, izpuščaju na ličku in ali si morda naredila napako pri rokovanju z dojenčkom. Ves čas si bila ti – nevidno in tiho – v vlogi koregulatorja. Ko je dojenček jokal, si se ti trudila ostati mirna zanj. Ko je bil razdražen, si ti s svojim dihanjem pomagala umirjati njegov živčni sistem. Tvoji možgani niso imeli premora – nosila si odgovornost za njegovo preživetje, zdravje, čustveno varnost.
A kdo je koregulator zate? Koliko sočutne in spoštljive odrasle družbe si danes sploh srečala (ker tisti, ki so pomanjševali tvoje izzive ali se hvalili, kako njihov dojenček pa spi vso noč in ti ponujali nasvete, ne štejejo!)?
Aja - ali si danes sploh že pojedla polnovreden obrok? (Topel in v miru je samo optimistična želja in daljni spomin iz časov, ko še nisi bila mama.)
V nekem trenutku si zjokala. Malo od izčrpanosti, malo spoh ne veš točno, zakaj.

Zajokal je dojenček in v nemoči si zajokala še ti.
Mame na porodniški - nevidno delo mame
Delamo čustveni support celodnevne izmene. Nevidno delo mame. Delamo z rokami, srcem, možgani in intuicijo. Imamo dežurstvo brez pavze, brez konca izmene, brez vikenda. Če je to “dopust”, potem si zaslužimo letno karto za Maldive.
Ne pravim, da partner ne dela. Seveda dela. A naj se ve – tudi to, kar ti počneš, JE delo. In če ti kdo reče, da si ves dan “samo prekladala” ... naj pride en dan delat tvojo izmeno. V pižami. Z nasmehom. In brez nervoze, če se do večera ni "nič vidnega" naredilo.
Ker mame ne ustvarjamo rezultatov, ustvarjamo temelje. Vzdušje. Povezanost. Varnost. Dom.
In ja, tudi ti danes si – naredila ogromno.
AKTUALNO
Če iščeš sočutna ušesa in srce, obisk na domu in dodaten par rok - morda iščeš poporodno doulo.
Preveri, če ti ustreza katera izmed nas: Mreža poporodnih doul

Foto: Tamara Bizjak
Sem Asja Samec, poporodna doula, mama, psihologinja ... Moje poslanstvo je podpirati mame v poporodnem obdobju v njihovem intenzivno-transformativnem procesu – rojevanja mame. Če želiš mojo strokovno podporo kot pripravo, pomoč ali reintegracijo izkušnje tega obdobja, mi piši. Več o meni in mojem delu najdeš >> tule <<.
Že imaš mojo brezplačno e-knjižico in avdio vizualizacijo?
Naročiš ju >> tule <<
3 ZAMOLČANE POTREBE NOVOROJENE MAME
Ko se rodi dojenček, se rodi tudi mama
Kakšne potrebe ima novorojena mama?
Pogoste stiske novorojene mame
Kaj in kdo lahko pomaga?
Comentarios