top of page
Search

Mom handling: Čas je, da se nehamo ukvarjati le z dojenčkom

  • asja
  • Mar 25
  • 4 min read

V sredini marca sem za 200 radovednih nosečnic izpeljala brezplačni tedenski tečaj "Jaz po porodu". Namen tečaja je, da se nosečnice usmerijo v pripravo na čas po porodu. Še bolj specifično - da se usmerijo v to - kako bodo ONE po porodu.


Pred tečajem so lahko povedale, kaj jih zanima, če imajo kakšno vprašanje. In nekatere so odgovorile, da jih zanima baby handling (rokovanje z dojenčkom). Razumljivo! Ni vseeno, kako rokujemo z novorojenčkom.


A hkrati sem takoj dobila preblisk, da se bomo me bolj ukvarjale z "mom handlingom" - z rokovanjem Z MAMO. In seveda je en del to, da (bodoča) mama ve, kaj potrebuje. Spodbujam tudi, da aktivno sežejo po pomoč in podporo v svojo skupnost. Morda si brala moj zapis o Teoriji obroča?


A pomemben del je tudi to, da njeni bližnji in tudi mi vsi kot družba bolj razumemo, kaj je NAŠA vloga. Nas kot prijateljic, sester, bratov, mam, babic, stricev, tet, sosedov, sodelavcev. In ja tudi sama kot poporodna doula se opominjam na svojo podporno vlogo.


Ta zapis pošlji svojim bližnjim, če si noseča.

Preberi in pa imej v mislih naslednje smernice, če si nekdo, ki ti je dragocen odnos z (bodočo) novorojeno mamo.



Tudi babice rade crkljajo dojenčke.
Tudi babice rade crkljajo dojenčke.


Pozornost na dojenčku


Ko se rodi otrok, se rodi tudi mama. Pa vendar, ko pride na obisk babica, ko zdravnik preverja, ali je vse v redu, ko prijatelji pošiljajo darila – vsa pozornost gre na dojenčka.


  • Kako se počuti?

  • Ali dobro spi?

  • Ima krče?


Po drugi strani pa je mama tista, ki je ravnokar šla skozi največjo fizično in čustveno transformacijo svojega življenja, a jo družba pogosto prezre. (Glej tudi zapis Obratna Pepelka.)


Večini je pomembno znati rokovati z dojenčkom – podpirati glavico, ga nežno zibati, previjati, hraniti, nežno ljubkovati. Učimo se tega iz knjig, tečajev in videov. Toda kje je tečaj "Mom Handling"? Kje je vodnik, ki bi nas učil, kako podpreti novopečeno mamo, da ne pade v izčrpanost, osamljenost ali celo poporodno depresijo? (PS: To je malo retorično vprašanje, ampak verjetno veš, da obstaja brezplačna e-knjižica o potrebah novorojene mame?)

Čas je, da spremenimo fokus.


Kako rokovati z mamo po porodu?


  1. Vprašaj jo, kako je – Ne samo: "Kako spi dojenček?", ampak tudi: "Kako spiš ti? Kako se počutiš? Kaj potrebuješ?" Preprosto vprašanje lahko pomeni ogromno.


  2. Nahrani mamo, ne le dojenčka – Ne prinesi le plišaste igračke za dojenčka (oz. PROSIM! Sploh NE prinesi plišaste igrače - dojenček se z njo še lep čas ne bo igral in tudi potem se jih nabere škatle in škatle ...) , prinesi mami topel obrok, ki ji bo povrnil moči. Po porodu je telo izčrpano in potrebuje hranila za regeneracijo.


  3. Ponudi pomoč, ne nasvetov – Vse mlade mame so že slišale milijon nasvetov, kaj bi morale početi. A kar res potrebujejo, je pomoč – konkretna, praktična podpora. "Lahko zate skuham kosilo?" "Naj ti zložim perilo?" "Odpeljem starejšega otroka na igrišče?Takšna vprašanja štejejo. Morda ji to ne bo ustrezalo. Ok. Ampak vseeno ponudi.


  4. Ne zahtevaj njene pozornosti, ampak ji daj svojo – Ko jo obiščeš, ne pričakuj, da bo energična gostiteljica. Ne razlagaj ji o svojih izzivih, svoji službi, politiki ... Bolje kot vljudnostni obisk bo zalegla iskrena podpora – tiho posesati stanovanje ali paziti na dojenčka, da ona lahko zadrema.


  5. Dovoli ji, da izrazi vse občutke – Veselje in sreča po porodu sta resnična, a prav tako tudi strah, frustracija, žalost. Daj ji prostor, da se izrazi, brez obsojanja in brez pritiskov, da mora biti hvaležna in srečna 24/7.

    Še mala modrost Brene Brown: Sočuten stavek se le redko začne z "Vsaj ..." (Npr. Vsaj zdravega dojenčka imaš! Vsaj partner/ka dobro zasluži! in podobno.)


Družba, ki podpira mame, podpira tudi otroke


Prepričanje, da je srečen dojenček tisti, ki ima zgolj zadovoljene fizične potrebe, je preživeto. Srečen dojenček potrebuje tudi srečno, spočito, psihično stabilno mamo. Če se družba nauči rokovanja z mamami, ne samo z dojenčki, bomo ustvarili okolje, kjer bodo otroci rasli v bolj zdrave, čustveno stabilne posameznike.


Morda je čas, da namesto obiskov, kjer vsi stojijo v krogu in občudujejo dojenčka, začnemo obiskovati tudi mamo. Namesto neskončnih debat o tem, katera plenička je najboljša, se vprašamo, katera podpora bo njej v tem trenutku največ pomenila. Morda je čas, da postavimo novo pravilo: če ne znaš rokovati z mamico, se niti ne trudi rokovati z njenim dojenčkom.


Zato, draga družba – čas je za "Mom Handling". Prva lekcija? Poslušaj. Poglej. Bodi tam.




mother holding a newborn baby

Foto: Tamara Bizjak


Sem Asja Samec, poporodna doula, mama, psihologinja ... Moje poslanstvo je podpirati mame v poporodnem obdobju v njihovem intenzivno-transformativnem procesu – rojevanja mame. Če želiš mojo strokovno podporo kot pripravo, pomoč ali reintegracijo izkušnje tega obdobja, mi piši. Več o meni in mojem delu najdeš >> tule <<.





Že imaš mojo brezplačno e-knjižico in avdio vizualizacijo?


Naročiš ju >> tule <<



3 ZAMOLČANE POTREBE NOVOROJENE MAME


  • Ko se rodi dojenček, se rodi tudi mama

  • Kakšne potrebe ima novorojena mama?

  • Pogoste stiske novorojene mame

  • Kaj in kdo lahko pomaga?



    naslovnica brezplačne e-knjižice





 
 
 

Comentarios


Webinar za mame v pričakovanju (1200 x 630 px) (1).jpg

© 2019 Novorojena si - Asja Samec

Novorojena si, Podpora za mame, Asja Samec s.p.

Milje 107a, Visoko pri Kranju

MŠ: 9323252000

Naveži stik z mano

Ko začutiš, da imaš vprašanje, kaj za podeliti ali da me potrebuješ, si dobrodošla, da mi pišeš.

asja_logo-03_edited_edited.png
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page