Spanje po porodu je izziv za večino novorojenih mamic. Pomanjkanje spanja lahko vpliva na tvoje razpoloženje, energijo in splošno zdravje. Zato je pomembno, da poiščeš načine, kako ujeti dragocen spanec v tem intenzivnem obdobju.
1. Spanje, ko dojenček spi
Eden najpogosteje ponujenih nasvetov je, da spiš, ko spi tvoj dojenček. Čeprav je to včasih težko izvedljivo, poskusi izkoristiti kratka obdobja, ko tvoj dojenček spi, za lastni počitek. Pospravljanje in druga opravila lahko počakajo, oz. jih predaj drugim.
2. Ustvari mirno in udobno spalno okolje
Poskrbi, da je tvoje spalno okolje kar se da mirno in sproščujoče. Zatemni sobo, uporabi mehke rjuhe in vzglavnike ter poskrbi za ustrezno temperaturo. Telo pri počitku/spanju podpri z blazinami (če spiš/dojiš na boku, naj bo podprt tvoj hrbet in ena blazina med koleni).
3. Prosi za pomoč
Pogumno in iskreno prosi za pomoč partnerja, družino, prijatelje, doulo. Naj ti pomagajo pri skrbi za dojenčka ali opravljanju hišnih opravil, da boš lahko ujela nekaj dodatnega spanca.
4. Uvedi spalno rutino zase
Tako kot dojenčki potrebujejo spalno rutino, je ta koristna tudi zate. Poskusi hoditi spat in vstajati ob istem času, čeprav bo urnik verjetno razgiban. Pred spanjem se izogibaj zaslonom in poskusi sprostitvene tehnike, kot so meditacija, branje ali topla kopel.
5. Skrb za telo in duha
Poskrbi za svoje telo z zdravo prehrano in redno telesno dejavnostjo. Redno gibanje lahko pomaga pri izboljšanju kakovosti spanja. Poleg tega se poskušaj izogniti prekomernemu uživanju kofeina in sladkorja, zlasti v popoldanskih in večernih urah. O stiskah in skrbeh se pogovori z zaupanja vredno osebo (ali piši dnevnih). Odloži bremena.. To te bo razbremenilo in spanec bo prišel lahkotneje in hitreje.
6. Dojenje ponoči
Dojenje ali črpanje ponoči ima pozitivne učinke na količino mleka čez dan. Če dojiš, poskusi dojiti leže. To ti lahko pomaga, da se med dojenjem tudi sama nekoliko spočiješ. Razmisli tudi o skupnem spanju, da ti ne bo treba vstajati iz postelje.
7. Razmisli o sobivanju
Sestavite urnik s partnerjem ali drugo osebo, ki vam pomaga pri skrbi za dojenčka. Menjavanje nočnih izmen ti lahko omogoči, da se vsaj ena oseba dobro naspi, medtem ko druga skrbi za dojenčka. (Tudi če dojiš ali črpaš, lahko drugi poskrbijo za previjanje, preoblačenje, podiranje kupčka, shranjevanje mleka.)
8. Bodi ljubeča do sebe
Pomanjkanje spanja je običajen del zgodnjega materinstva. Ne bodi prestroga do sebe, če ti ne uspe slediti vsem nasvetom ali če se počutiš izčrpana. Sprejmi, da je to prehodno obdobje in da se bo sčasoma izboljšalo.
9. Poišči podporo
Če občutiš stalno izčrpanost ali težave z razpoloženjem, se posvetuj s svojim zdravnikom. Poporodna depresija in anksioznost sta resni stanji, ki lahko vplivata na tvoje spanje in splošno počutje. Pomembno je, da poiščeš pomoč, če jo potrebuješ.
Lahko pišeš ali pojamraš tudi meni:
Foto: Tamara Bizjak
Sem Asja Samec, poporodna doula, mama, psihologinja ... Moje poslanstvo je podpirati mame v poporodnem obdobju v njihovem intenzivno-transformativnem procesu – rojevanja mame. Če želiš mojo strokovno podporo kot pripravo, pomoč ali reintegracijo izkušnje tega obdobja, mi piši. Več o meni in mojem delu najdeš >> tule <<.
AKTUALNO! do 16. september te vabim
Če si na porodniški (ali dopoldan doma) in bi si rada popestrila dopoldneve, vabljena, da se prijaviš.
Klik na slikico in preberi več.
Vabljena!
Comments